Menu Close

Як приготувати лужну воду з лимоном: рецепт та корисні властивості

Лужна вода з лимоном – це один із варіантів напою, який має низку корисних властивостей для організму. Завдяки своєму лужному середовищу, він здатний допомогти нейтралізувати кислотність у шлунку та покращити травлення.

Для приготування лужної води з лимоном вам знадобиться трохи лимонного соку та лужної добавки. Лужна добавка, така як харчова сода або лимонна сіль, допомагає врівноважити рівень pH в організмі та покращити загальний стан здоров'я.

Щоб приготувати лужну воду з лимоном, змішайте половину лимона соком із 1/4 чайної ложки лужної добавки у склянці теплої води. Цей напій можна пити вранці натще або протягом дня для підтримки лужного балансу в організмі.

Як зробити лужну воду з лимоном
КрокОпис
Крок 1Підготуйте лужну воду.
Крок 2Подрібніть лимон.
Крок 3Змішайте лимон із лужною водою.
Крок 4Дайте наполягати суміші протягом 5-10 хвилин.
Крок 5Готово! Тепер можна пити лужну воду із лимоном.

Як приготувати воду в домашніх умовах?

Беремо половину чайної ложки харчової соди (не більше), додаємо до склянки очищеної води. Перемішуємо, тим самим піднімаючи показник pH вище 7. Рекомендується перед прийомом, виміряти тестом-смужкою рівень отриманого лужного середовища. Тому що великий рівень лугу може негативно позначитися на здоров'ї.

Чи можна пити лужну воду із лимоном?

Щоб організм «не закислявся», потрібно пити лужну воду. Найпростіший спосіб – додати до неї лимон, Розповіла кореспондентові «Росбалта» дієтолог Інна Кононенко.«pH крові зазвичай має значення 7,4, якщо воно зміщується в „кислий“ бік, організм починає напружуватися, щоб повернути його до норми.

Що стосується лужної води?

Лужна вода – це вода, у якої рівень рН вище 7,1. Внутрішнє середовище організму людини, крім шлунка та шкіри, має лужне середовище, тому споживання такої води сприяє відновленню кислотно-лужного балансу організму і допомагає впоратися з окислювальним стресом.

Чому не можна постійно пити лужну воду?

Постійно пити лужну воду шкідливо. високий рН може нейтралізувати дію соляної кислоти у шлунку, викликаючи проблеми із травленням, наприклад діарею. Надлишок лужної води загрожує виникненням труднощів з перетравленням білків та поглинанням поживних речовин.